Ministerstvo školství v posledních dnech zaznamenalo několik aktivit, které mají za cíl zpochybnit návrat do škol za podmínek testování či povinnosti dodržovat režimová opatření.

V návaznosti na to jsme na webu ministerstva publikovali stanovisko legislativního odboru s právní oporou ZDE.

Aktuální vyjádření se vztahuje k dokumentům publikovaným na webu Zdravé fórum „Testování dětí ve škol(k)ách a povinné nošení respirátorů. Manuál pro rodiče (kteří trvají na účasti svých dětí na výuce bez podmínek)“ a „Testování dětí ve škol(k)ách a povinné nošení respirátorů. Manuál pro rodiče (kteří se rozhodnout ponechat své děti doma)“, lze je ale vztáhnout také na další podobné texty, které se na internetu, a to ať už na webech či na sociálních sítích, vyskytují, například iniciativa Nesahejte nám na děti! ad.

Mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví s ohledem na ochranu zdraví i nadále zakazují osobní přítomnost dětí, žáků a studentů na vzdělávání ve školách s tam uvedenými výjimkami, zároveň s ohledem na zájem na ochraně veřejného zdraví stanoví povinnost podstoupit testování a nosit ochranné prostředky nosu a úst s uvedenými výjimkami. Právně – metodické zdůvodnění testování obsahuje Manuál covid-19 testování ve školách duben 2021, který byl rozeslán do škol a lze jej nalézt také na webu resortu zde: https://testovani.edu.cz/files/msmt-manual-testovani-06-04-2021.pdf.

Kromě tohoto manuálu byly do škol rozeslány také další podpůrné materiály, které jsou uvedeny na novém webu ministerstva https://testovani.edu.cz. Konkrétně jde např. o informace k zajištění průběhu a organizace testování (https://testovani.edu.cz/jak-na-to-ve-skole), dále letáky a materiály ke stažení k podpoře komunikace s rodiči, žáky a studenty (https://testovani.edu.cz/mohlo-by-se-hodit), dále FAQ s nejčastějšími dotazy (https://testovani.edu.cz/faq-nejcastejsi-dotazy). Součástí stránek jsou také oddíly pro rodiče (https://testovani.edu.cz/pro-rodice) a žáky (https://testovani.edu.cz/pro-zaky-a-studenty).

Dítě nemůže být nuceno k účasti na testování a neúčast na testování nemůže být jakkoliv sankcionována. Důsledkem neúčasti na testování je pouze nemožnost účasti na prezenčním vzdělávání, a to s ohledem na nutnost ochrany veřejného zdraví v současné nepříznivé epidemické situaci. K testování se může dostavit dítě pouze tehdy, pokud nemá příznaky infekčního virového onemocnění. Pokud se dítě neúčastní prezenčního vzdělávání z důvodu neúčasti na testování, škola bude absenci evidovat jako omluvenou. Při této omluvené absenci škola sice nemá povinnost zajistit dítěti distanční způsob vzdělávání dle zákona, ale je vhodné, aby mu poskytla přiměřenou formu studijní podpory - např. posílání týdenních plánů, využití individuální konzultace apod.

Jak vyplývá z výše uvedeného, dítě ani rodič tím, že odmítnou testování, neporuší právní předpisy, nespáchají tedy trestný čin ani přestupek. Jak již bylo uvedeno, důsledkem odmítnutí testování bude nemožnost účasti dítěte na prezenčním vzdělávání ve škole.

Pokud by se rodič přesto domáhal toho, aby se dítě bez absolvování testu ve škole prezenčně vzdělávalo, škola to nesmí umožnit, neboť je stejně jako dítě či rodič také vázána právně závazným mimořádným opatřením (je také jeho adresátem). Pokud by v krajním případě (tedy pokud by nedošlo ke smírnému vyřešení situace) došlo k fyzické konfrontaci nebo pokud by se například rodič snažil vymoci si vstup dítěte do školy fyzickou silou, škola přivolá policii. V takovém případě by se mohlo ze strany rodiče jednat o protiprávní jednání, například o přestupek proti občanskému soužití podle § 7 zákona o některých přestupcích.

Každý rodič má rodičovskou odpovědnost, která zahrnuje mj. péči o mravní vývoj dítěte, péči o zdraví dítěte a vedení dítěte k dodržování právních povinností. V případě, že by si rodič vynucoval porušování mimořádných opatření nebo by k tomu vedl své dítě, lze uvažovat o tom, že v takovém případě rodiče neplní povinnosti plynoucí z rodičovské odpovědnosti, nebo nevykonávají nebo zneužívají práva plynoucí z rodičovské odpovědnosti. Takovou situaci by v souladu s § 6 zákona o sociálně-právní ochraně dítěte mohl řešit orgán sociálně-právní ochrany dítěte.

Povinnosti, které stanoví mimořádná opatření, je samozřejmě povinna dodržovat i škola. Škola je povinna zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví dětí podle § 29 odst. 2 školského zákona. Součástí této povinnosti je i zajišťování bezpečného a zdraví neohrožujícího prostředí. To škola v současné situaci naplní mj. i tím, že provádí testování a nepřipustí přítomnost netestovaných dětí. Součástí uvedené povinnosti je i to, že škola a její zaměstnanci kontrolují dodržování povinností (že dítě je otestované, že nosí ochranný prostředek nosu a úst). Za dodržení bezpečného prostředí a dodržení mimořádných opatření ve škole odpovídá ředitel školy, který za tím účelem dává pokyny zaměstnancům školy.

Kontrolním orgánem ve vztahu ke školám je krajská hygienická stanice, která kontroluje dodržování mimořádných opatření, a dále i Česká školní inspekce, která vykonává kontrolu dodržování právních předpisů, které se vztahují k poskytování vzdělávání a školských služeb, jak stanoví § 174 odst. 2 písm. d) školského zákona.

Pokud by ředitel školy porušoval mimořádná opatření nebo umožňoval jejich porušování ve škole, mohlo by jít o závažné porušení nebo neplnění právních povinností vyplývajících z jeho činností, úkolů a pravomocí na vedoucím pracovním místě ředitele. V takovém případě zřizovatel může ředitele školy v souladu s § 166 odst. 5 písm. a) školského zákona odvolat (pokud jde o školu veřejného zřizovatele).

Dítě je povinno dodržovat stanovená hygienická a bezpečnostní pravidla. Pokud by dítě v průběhu své prezenční přítomnosti ve škole porušilo právně závazná opatření (například po předchozím příslibu podstoupit testování následně dítě testování odmítne nebo dítě poruší povinnost nosit ochranný prostředek nosu a úst), s ohledem na ochranu zdraví dalších osob neprodleně dojde k umístění žáka do předem připravené samostatné místnosti nebo k jinému způsobu izolace od ostatních přítomných ve škole a škola kontaktuje zákonného zástupce s ohledem na bezodkladné vyzvednutí dítěte ze školy; zletilý žák opustí v nejkratším možném čase budovu školy. Se souhlasem zákonného zástupce (který může být dán i předem) a po náležitém poučení o nutných opatřeních během návratu domů může dítě opustit školu, jinak dítě vyčká v izolaci do doby převzetí zákonným zástupcem.

Nedodržování právně závazných opatření je důvodem k nevpuštění dítěte do školy (s odkazem na § 29 odst. 2 školského zákona a na zákon o ochraně veřejného zdraví).

Pokud se týká porušení povinnosti nosit ochranný prostředek nosu a úst, před případným zamezením vstupu dítěte do školy doporučujeme, aby ředitel školy nejprve vyčerpal všechny dostupné možnosti, aby se dítě mohlo vzdělávat, tj., poskytnutí záložních roušek (vytvoření zásoby záložních roušek doporučuje hygienický manuál a v příštím týdnu budou chirurgické roušky za tímto účelem centrálně distribuovány do škol, v nichž se plní povinná školní docházka), komunikace s dítětem a jeho zákonným zástupcem. Zamezení vstupu do školy je v tomto případě až krajním řešením, pokud již všechny dostupné jiné možnosti byly vyčerpány.

Další informace lze nalézt na webu MŠMT (viz např. https://bit.ly/3myQT9k) anebo https://bit.ly/3g6r5jA, kde naleznete informace k provozu škol od 12. dubna včetně veškerých materiálů, které byly do škol rozeslány. Pravidelně je aktualizována také sekce FAQ na webu https://testovani.edu.cz.

 

Odbor legislativy MŠMT, 9. 4. 2021

1

Zobrazit komentáře

  1. Dle § 31 ObčZ platí, že nezletilý, který nenabyl plné svéprávnosti, je způsobilý k právním jednáním co do povahy přiměřeným rozumové a volní vyspělosti nezletilých jeho věku. To by mě zajímalo, jak validní budou testy prováděné nesvéprávnými testovanými bez přítomnosti právního zástupce a bez poučení (validita testu je dle výrobce podmíněna striktním dodržením příbalového letáku, který se hemží odbornými výrazy a zkratkami; leták od MŠMT, který de iure příbalový leták nenahrazuje, je sice srozumitelnější, ale i tak ho bude šestileté dítě louskat hodinu, v lepším případě...).

    OdpovědětSmazat

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Českou školní inspekcí a Národním pedagogickým institutem připravilo pro mateřské školy metodické doporučení k opětovnému zahájení provozu mateřských škol a adaptaci dětí. Přestože metodika nemůže obsáhnout specifické podmínky a možnosti jednotlivých mateřských škol, pedagogů i dětí, představuje obecně platná doporučení i konkrétní tipy, které mohou významným způsobem přispět k úspěšnému obnovení činnosti školy, a to jak s ohledem na pedagogický proces, tak především s ohledem na duševní zdraví a potřeby dětí i pedagogických pracovníků. Toto metodické doporučení je součástí kompletní sady materiálů, které MŠMT připravilo pro období návratu dětí, žáků a studentů k prezenční výuce, a zaměřuje se pouze na adaptační a pedagogickou část. Protiepidemická opatření, pokyny k testování na přítomnost COVID-19, informace o jednotlivých fázích návratu do škol naleznete v jednotlivých materiálech této kompletní sady.

Z odpovědí vybíráme: "Při částečném otevření škol (rotační výuka), ošetřovné ve dnech, kdy je umožněna prezenční výuka, čerpat nelze, pokud dítě zůstane doma z důvodu, že nebylo testováno. Při rotační výuce nárok na výplatu ošetřovného bude pouze ty dny (týdny), kdy dítě nemělo umožněnu prezenční výuku ve škole, ale byla mu nařízena distanční výuka. Rodiče nemohou dny prezenční výuky označovat jako dny péče a ošetřovné za tyto dny čerpat nelze."

Sluníčko se hned ráno rozsvítilo zpoza mraků a čeká nás krásná neděle. Klidnější den, než budou dny následující. Zítra nám všem ve školách asi začnou chvíle, které přinesou radost, ale i starosti, neboť rozbouřené vody naší společnosti nám dávají zabrat již delší dobu. Je jasné, že se zítřejším návratem dětí do škol se situace ještě více vyostří. Celá společnost je více méně rozdělená na tři skupiny lidí. Pracovně je nazvu tak, že všichni zcela jistě poznáte, o kom mluvím. Odpírače (svobodomyslné) – tedy ty, kteří nechtějí roušky a respirátory a nechtějí ani testování dětí. Druhou skupinou jsou ti, co mají obavy, a chtějí přísná opatření. Třetí skupinu bych nazval realisty. To jsou ti, co mají svůj názor, ale jsou svým způsobem bezradní, a neví úplně přesně, co je správně. Ponechme stranou motivaci jednotlivých skupin. Víte, chápu je vlastně všechny tři a nemíním se zastávat ani jedné. Každá ta skupina vychází ze svých reálných podmínek a ze svého přesvědčení. Už mnohokrát jsem si říkal, kéž by všechny ty skupiny mohly žít vedle sebe bez větších problémů. Mrzí mě, že stát nehledá taková řešení, aby to bylo reálné. Myslím, že se udělala spousta přešlapů a spousta špatných řešení. Ale jsem si také jist, že existují řešení, která by uspokojila alespoň z větší části všechny. Bohužel, nyní je na stole nemáme.
4

Aaron Günsberger provozuje v Praze košer restauraci. Ta ale musí být během pandemie zavřená, a tak se podnikatel rozhodl využít čas produktivně. Kontroluje kvalitu ochranných pomůcek a nově i antigenních testů. V Rozstřelu podnikatel zároveň řekl, že se pokouší shánět pro ČR očkovací látky, ale stát jeho nabídku odmítl.

Mohou online třídní schůzky změnit způsob, jakým budeme v budoucnu komunikovat s rodiči? A bude nám pak klasická podoba třídních schůzek, jak ji známe z prezenční výuky, nadále dostačovat a dávat smysl?

Hosty Barbory Kroužkové v pořadu Studio ČT24 byli v sobotu 10. dubna Zdeněk Hel z Iniciativy Sníh a ředitelka MŠ Natália Toflová, zástupkyně koordinátorky Pedagogické komory z.s. pro MŠ.

Další pokus o návrat dětí do škol odstartuje v pondělí 12. dubna, a to v rotačním režimu. Netýká se to prozatím Děčínska, kde otevření škol podle pátečního rozhodnutí ministerstva zdravotnictví nedovoluje epidemická situace. Konečný verdikt ale měl přijít dřív, uznává ministr školství Robert Plaga (za ANO). „Očekával jsem, že ta informace rozhodně přijde dřív,“ shrnuje a dodává: „Byl bych rád, kdyby se to novému ministrovi podařilo nastavit lépe.“

Když potřebujete vyhledat nějakou informaci z resortu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na webu, musíte si nejprve vybrat správný web. Hlavních informačních webů je nyní už pět, dva jsou na doméně msmt.cz a tři na doméně edu.cz. Celkem používají čtyři různé redakční systémy. Zřejmě nejstarší je web msmt.cz, který má vročení 2013 a běží na systému Marwel od QCM, s.r.o., dva nejnovější z letoška běží ve spolupráci s NPI ČR na systému Solidpixels od Breezy s.r.o..

Ministerstvo školství v posledních dnech zaznamenalo několik aktivit, které mají za cíl zpochybnit návrat do škol za podmínek testování či povinnosti dodržovat režimová opatření.
1

V reakci na dezinformace týkající se povinného testování žáků a nošení ochranných prostředků dýchacích cest ve školách zveřejňuje MŠMT právní stanovisko k testování a režimovým opatřením ve školách.

Bezprostředně po návratu do školy budeme stěží hledat člověka, který by nebyl pandemií a opatřeními proti ní nějak zasažen. Prožitá zkušenost se nedá odsunout „na potom“ a je třeba s ní počítat a pracovat i při návratu do školy. To platí pro zaměstnance, děti i jejich rodiče. Návrat do škol bude přinášet nové a leckdy náročné situace, otevírat otázky, které je dobré si předem uvědomit, a předejít tomu, aby se z nich zbytečně staly další stresory. Na obnovení provozu mateřské školy se většina dětí i pedagogů velmi těší a přijdou s velkými očekáváními. Je třeba se dobře připravit, aby vše proběhlo hladce a nenaplněná očekávání nevedla k další frustraci a ztrátě chuti do práce.

Městská část Praha 9 nesouhlasí s metodou povinného testování žáků na COVID-19, kterou nařídilo Ministerstvo zdravotnictví ČR. „Zvolíme mnohem šetrnější a účinnější způsob. Děti by díky němu navíc nemusely ve třídách vůbec rotovat,“ říká starosta Městské části Praha 9 Tomáš Portlík.
2

V nedávné studii publikované v časopise JAMA Network Open, zkoumal tým vědců a pediatrů z Říma důsledky nošení chirurgické roušky na dýchání dětí. Do studie bylo zařazeno 47 zdravých dětí ve věku 4 měsíce až 12 let. Dětem byla během experimentu (30 min bez roušky a následně 30 min s rouškou) průběžně monitorována saturace kyslíku, parciální tlak CO2 ve vydechovaném vzduchu, pulsní a dechová frekvence a perfuzní index. Nošení roušek nevedlo u dětí ke zhoršené funkci dýchání v žádném z měřených parametrů. Zároveň se u dětí neprojevily žádné známky dechové tísně.

Nedostatek stojánků v sadách antigenních testů řeší školy různě, podívejte se na "modely" publikované na sociálních sítích! Posílejte nám další fotografie, z nápadů vybereme tři nejzajímavější, které oceníme věcnými cenami!
4

Testy, které jsme dostali do školy, vůbec nejsou určené pro samotestování. Při jejich použití má mít testující osoba na sobě ochranný oblek, kromě jiného. Vytvořila jsem proto pro rodiče informovaný souhlas a nabídla jim i možnost přinesení vlastního testu s darovací smlouvou.
3

Děti z prvního stupně základních škol a předškoláci se od pondělí vracejí k prezenční výuce. Jak bude znovuotevření škol vypadat? A jakým důsledkům děti po téměř roce domácí výuky čelí? Lenka Kabrhelová mluví s Lucií Korcovou z domácí redakce Českého rozhlasu.
3

Na webu koronavirus.edu.cz byly odkazy aktualizovány v celém rozsahu.

S testováním ve školách souvisí i nutná administrativa. Školy musí evidovat, kterých dětí a zaměstnanců se testování týká, kdo je v ochranné lhůtě, protože prodělal v uplynulých 90 dnech COVID-19 a kdy mu tato lhůta vyprší. Je třeba zaznamenávat výsledky testů, aby je školy mohly předat do centrálního systému. V případě výskytu pozitivního testu bude třeba určit osoby, které přišly s dotyčným do styku a pro hygienu připravit seznam kontaktů.

Je možné, aby si rodič dítěte přinesl pro testování svého dítěte/žáka některý z testů schválených Ministerstvem zdravotnictví. Je však důležité, aby samotný test proběhl přímo ve škole. Není možné, aby test dělali rodiče dětem doma.
4

Mezery ve vzdělání žáků a studentů způsobené uzavřením škol během pandemie COVID-19 mohou vést ke ztrátě stovek miliard korun ve formě jejich snížené budoucí produktivitě práce, uvádí právě zveřejněná studie ekonomů z akademického think-tanku IDEA při CERGE-EI.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na základě jednání vlády 6. dubna rozeslalo do datových schránek škol informace k provozu škol a školských zařízení od 12. dubna 2021 do odvolání. Spuštěn byl také samostatný web k testování na covid-19 na portálu EDU.CZ.

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) doporučila obnovení prezenční výuky na školách v postupných fázích od 12. dubna 2021, za dodržení účinných opatření proti šíření viru, například týdenní rotaci tříd, pravidelné testování, a použití ochranných pomůcek.

S novými opatřeními proti epidemii koronaviru bude končit v odpadu více respirátorů, zdravotnických masek a samotestovacích sad. Podle aktuálně platných vládních opatření se od 1. března zvyšuje povinnost nošení ochranných prostředků, spouští se také dotované testování zaměstnanců firem, a v důsledku toho vzniká a bude vznikat množství i kontaminovaného odpadu. Ministerstvo životního prostředí proto vydává pokyny a doporučení, jak s ním nakládat.

V případě výrobků (testovacích sad) určených pro sebetestování osob (například zaměstnanců, občanů, žáků atd.), kdy testy lze provádět bez asistence zdravotního personálu, Ministerstvo životního prostředí doporučuje v souladu s vyhláškou č. 8/2021 Sb., o Katalogu odpadů a posuzování vlastností odpadů (Katalog odpadů) odpad, vzniklý ze sebetestování pomocí těchto testů na přítomnost antigenu SARS-CoV-2, zařadit jako běžný směsný komunální odpad pod katalogové číslo 20 03 01.

1. V průběhu dubna by se měly vracet děti z 1. stupně rotačně do škol. Jak je to s ošetřovným? Je nárok vždy za ten týden distancni výuky a týden normálně budu pracovat? Pokud se týká nároku na ošetřovné při rotační výuce, nárok na výplatu ošetřovného není ve dnech, kdy je výuka ve škole umožněna, ale i nadále trvá ve dnech, kdy je nařízena distanční výuka. Zaměstnanec na žádosti o ošetřovné uvede dny distanční výuky jako dny péče, pokud o dítě skutečně pečoval. Dny, kdy dítě mělo umožněnu prezenční výuku, rodiče nemohou označovat jako dny péče. Za tyto dny výplata ošetřovného nenáleží.
1
Server pro pedagogy a jinou zvířenu
Server pro pedagogy a jinou zvířenu
Oblíbené příspěvky
Oblíbené příspěvky
Přihlásit se k odběru
Přihlásit se k odběru
Archiv blogu
Archiv blogu
Přečtěte si
Přečtěte si
Štítky
Štítky
Načítání
Motiv Dynamická zobrazení. Používá technologii služby Blogger.