Sfumato

Naše paní učitelky v prvních třídách absolvovaly školení v této úžasné metodě čtení a budou ji využívat při práci.

ČTENÍ SFUMATO ® (SPLÝVAVÉ ČTENÍ) aneb ČTENÍ PRO VŠECHNY DĚTI

Čtení s porozuměním je ukryto v rychlosti zpracování CNS. Dosud žádná metodika neumožnila dítěti volit své vlastní tempo učení čtení. Metodika „Sfumato" spadá do oblasti inkluzivního myšlení („inkluzivní výchova a vzdělávání"), tzn. že v sobě obsahuje individuální přístup s respektováním věkových zvláštností.

Dítě je pozorné, soustředěné a aktivní zároveň! Při učení technikou Splývavého čtení se zabrání dvojitému čtení, dítě čte plynule a s porozuměním, po stránce fyziologické se tvoří „půda" pro správné dýchání a umístění tónu v dutině ústní (všechny metodiky dosud používaly při expozici hlásky deklamační techniky a vytvářely špatný návyk dechového frázování - lidská řeč je zpívavá!).

Dítě musí projít intonačním vývojem tak, že se naučí tvarovat a barvit hlas při dodržování hygienických požadavků. Dokonale rozlišuje dlouhé a krátké samohlásky, naučí se pečlivě vyslovovat.

Technický základ a intonační vývoj musí být doplněn o prožitek při učení hlásek (písmen). A nejen to! Pokud učíme dramatizaci čteného textu, interpretaci, nelze kvalitních výsledků docílit bez toho, aniž by dítě neprošlo dramatickým prožitkem v reálném prostoru!

Zdroj: https://www.sfumato.cz/metodika-sfumato.html#milonicmenu