Na základě zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů, s účinností od 1. 8. 2023, který zapracovává Směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie, se upravuje podávání oznámení o možném protiprávním jednání a podmínky poskytování ochrany fyzické osobě, která oznámení učinila (dále jen „oznamovatel“).
Oznámení se týká informací o možném protiprávním jednání, k němuž došlo nebo má dojít u osoby, pro niž oznamovatel vykonával nebo vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, nebo u osoby, se kterou oznamovatel byl nebo je v kontaktu v souvislosti s výkonem práce nebo jiné obdobné činnosti, a které:
V oznámení musí být uvedeno jméno, příjmení a datum narození, nebo jiné údaje, z nichž je možné dovodit totožnost oznamovatele.
Ochrana oznamovatelů spočívá v zákazu uplatnění odvetných opatření, a to zejména:
rozvázání pracovního poměru nebo neprodloužení pracovního poměru na dobu určitou,
zrušení právního vztahu založeného dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti,
odvolání z místa vedoucího zaměstnance,
snížení mzdy, platu nebo odměny nebo nepřiznání osobního příplatku,
přeložení nebo převedení na jinou práci.
Oznámení v souladu se zákonem č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů lze podat:
Chci podat oznámení – veřejnost – Oznamovatel (justice.cz).
Příslušná osoba pro vyřizování oznámení:
Mgr. Lenka Tichá
telefonní číslo 604 364 238
e-mailová adresa whistleblowing@zskkho.cz
Povinný subjekt vylučuje přijímání oznámení od osoby, která pro povinný subjekt nevykonává práci nebo jinou obdobnou činnost podle § 2 odst. 3 písm. a), b), h) nebo i) zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů.